HOGY NE KELLJEN ELJÖNNI,
HOGY ÉRDEMES LEGYEN HAZAMENNI!
Ma minden hatodik magyar gyermek Magyarország határain túl születik.
A rendszerváltás óta sok százezer magyar hagyta el az országot jobb oktatási lehetőségek, magasabb fizetések, egy jobb élet reményében. Közös azonban, hogy bárhol is éljünk a világban, a hazánk Magyarország. Éppen ezért az Új Magyarország Terv sem áll meg a határoknál! Hisszük, hogy a külföldön élő honfitársaink is olyan képviseletet érdemelnek, ami külföldön is segíti őket a mindennapjaikban és közös kultúránk megőrzésében, nyitva tartja a hazaköltözés lehetőségét.
Az Új Magyarországon minden magyar számít! Valódi képviseletet és egyenlő szavazati jogot biztosítunk minden magyarnak – éljetek bárhol a világban.
-
Dedikált országgyűlési képviselőt küldünk a külföldi magyarok képviseletére, hogy legyen ki eljuttassa a hangotokat a magyar parlamentbe.
-
Kiterjesztjük a levélszavazás intézményét a Magyarországon lakóhellyel rendelkező, külföldön tartózkodó szavazópolgárokra is, hogy senkinek ne kelljen sok száz kilométert utaznia, amikor le akarja adni a szavazatát!
-
A Momentum külföldi magyarokért felelős képviselője havonta egy nyílt fogadóórát, és egy élő beszámolót fog tartani a parlamentben végzett munkájáról.
Külföldön tanuló
diák vagy?
Most próbálnál
szerencsét a határon túl?
Már pár éve „kint” élsz?
Külföldön
alapítasz családot?
Még nem tudod, szeretnél-e hazaköltözni?
ELÉRHETŐ LEHETŐSÉGEK
A Momentumban tudásalapú társadalmat építünk, és támogatjuk tehetséges diákjainkat.
-
A külföldi hallgatói jogviszony miatt sok diák elesik az otthoni jó lehetőségektől, mint például magyarországi diákmunkák, gyakornoki pozíciók vagy kedvezmények – éppen ezért tisztán és átláthatóan szabályozzuk a külföldi hallgatói jogviszony elismerését.
-
Kiterjesztjük a Stipendium Peregrinum ösztöndíjrendszerét, hogy minél több hazai fiatal tehetségnek legyen lehetősége a külföldi élvonalbeli egyetemek megismerésére és a tudás hazahozására.
-
Közös konferenciák és közös projektek támogatásával ösztönözzük a hazai és külföldi magyar egyetemi hallgatók és kutatók szorosabb együttműködését.
-
Átalakítjuk a diákhitel rendszerét úgy, hogy az kedvező kereteket nyújtson a külföldi tanulmányok megkezdéséhez, felhasználva az Egyesült Királyság és Németország diákhitel-konstrukcióinak legjobb elemeit.
-
Támogatni fogjuk a külföldi élvonalbeli egyetemek magyarországi kampuszainak megnyitását. Örömmel látnánk a CEU visszatelepülését, és elvárjuk, hogy az állam ne egy keleti kommunista diktatúrához hű egyetem budapesti kampuszát támogassa, hanem tegyen ajánlatot a nyugati élvonalbeli egyetemek számára.
MAGABIZTOS KEZDÉS
Rengeteg magyar kezdett már új életet külföldön, nem kell a nulláról indulnod!
-
Minden magyar konzulátus honlapján elérhetővé teszünk egy fontos tudnivalókat összegyűjtő információs tudástárat, ami segít abban, hogy átlásd az adminisztratív lépéseket (adózási, járulékfizetési, munkavállalói jogokról információkat), amik segítenek neked a letelepedésben.
-
Küzdeni fogunk azért, hogy egységes európai szabályozás szülessen annak érdekében, hogy a nyugati feldolgozóipart kelet-európai és magyar munkaerővel ellátó, embertelen munkakörülményeket teremtő cégek szabályozva legyenek.
-
Magyar nyelvű információs segélyvonalat hozunk létre minden magyar konzulátussal rendelkező országban egy, a konzulátusok honlapján elérhető, 0-24 hívható zöldszám beüzemelésével.
-
Létrehozunk egy olyan önkéntes, regisztrációs alapon működő elérhetőségi listát, ahol a külföldi munkavállalók tipikus munkaügyi visszaélésekre szakosodott ügyvédekkel díjmentesen vehetik fel a kapcsolatot.
REFLEKTÍV KÉPVISELET
Felesleges akadályozások helyett kövessük és haladjunk a hétköznapok igényeivel!
-
Kiterjesztjük az ügyfélkapus ügyintézést az e-közigazgatási rendszerek fejlesztésével, hogy ne kelljen órákig utazni a legközelebbi konzulátusra vagy Magyarországra.
-
Felülvizsgáljuk a magyar konzulátusok elhelyezkedését, és szükség esetén újabbakat nyitunk, úgy, hogy a legnagyobb külföldi magyar közösségek közelében mindenképp legyen könnyen elérhető és megközelíthető konzulátus.
-
Megreformáljuk a nagykövetségek ügyfélfogadási rendjét, hogy a magyar külképviseletek a hétköznapi emberek munkaideje után is rendelkezésre álljanak.
-
Hogy ne az utasok kárára járjanak jól a fapados légitársaságok, átvilágítjuk a rájuk vonatkozó hazai szabályozási környezetet és a szabályok alkalmazásának mindennapi gyakorlatát, különös hangsúlyt fektetve a fogyasztóvédelem szempontjaira.
-
Dolgozni fogunk a magyar posta, a vasúti közlekedés és a reptéri infrastruktúra fejlesztésén, hogy könnyű legyen a hazautazás és a kapcsolattartás a családdal, rokonokkal.
TÁMOGATÓ ORSZÁG
A család külföldön is család, értjük mennyire fontos az együtt töltött idő.
-
“Digitális Nomád” programot indítunk, ami államközi szerződések segítségével teszi lehetővé a jogszerű távmunkát, így elősegítve, hogy Magyarországon tartózkodva dolgozhassanak a munkavállalók külföldi munkaadójuknak.
-
Lehetővé tesszük minden huzamosabb külföldi tartózkodás után hazatérő számára a CSED és a GYED igénylését.
-
Elérhetővé teszünk minden magyar konzulátus honlapján egy, a huzamos külföldön tartózkodást követő hazaköltözéssel kapcsolatos tudnivalókat összegyűjtő információs csomagot.
-
Ösztönözzük a külföldi tudás hazahozatalát! Amennyiben valaki huzamosabb külföldi tartózkodás után legalább 3 főt foglalkoztató, magyarországi székhelyű vállalkozást indít, a vállalkozás alapításától számított 1 évig adó- és járulékkedvezményekben részesítjük a vállalkozását.
-
Általánosan bővítjük a magyar nyelvű oktatási lehetőségekhez való hozzáférést külföldön, a hétvégi iskolák mellett rugalmasabb oktatási formák bevezetésével (pl. távoktatás lehetősége, előre felvett videó-tananyagok, online elérhető játékos vagy kreatív feladatgyűjtemények, feliratozott magyar filmek, online közvetített színházi előadások, hangversenyek).
-
Akkreditált tantervek, tananyagok közzétételével, digitális osztályzatok kiosztásával segítjük a hazaköltöző diákok beilleszkedését a magyar oktatási rendszerbe.
-
Diákcsereprogramot indítunk külföldi magyar gyermekek hazai közoktatási intézményekben történő fogadására.
-
A nagyobb magyar diaszpórákban a konzulátusok tevékenységét családbarát programok létrehozásával fogjuk bővíteni.
-
Felülvizsgáljuk a Kőrösi Csoma Sándor program ösztöndíjprogramját: áttekinthetővé tesszük az ennek segítségével külföldre utazó hazai egyetemisták kiválasztási folyamatát, és úgy alakítjuk az ösztöndíj megszerzéséhez kapcsolódó kritériumokat, hogy az ösztöndíjasok szervesen kapcsolódjanak a magyar diaszpóra tagjaihoz; és vegyenek részt a helyi magyar kulturális és közösségi élet szervezésében.
Ha úgy döntöttél, hogy külföldön folytatod az életed, a Momentum akkor sem fordít neked hátat.
ÖSSZETARTÓ NEMZET
-
Átvilágítjuk a külképviseletek, a Balassi-intézetek, és az NGC-központok hálózatának gazdálkodását.
-
Nyílt pályázatok kiírásával támogatjuk a nagyobb magyar diaszpórákat további anyanyelvi képzések, kulturális programok, tematikus híroldalak létrehozásában és működtetésében.
-
A magyar kultúra, a magyar művészek külföldi népszerűsítésében a hangsúlyt a kortárs és a közkedvelt előadók bemutatására helyezzük.
-
Ahhoz, hogy hatékonyabban becsatornázzuk a külföldi magyar hangokat a magyar közéletbe, a diaszpóratanácsok rendszerét megreformáljuk: minden olyan városban, szűkebb régióban támogatni fogjuk a helyi diaszpóratanácsok létrejöttét, ahol a diaszpórában élő magyarok száma eléri a legalább ötezer főt. A 2011-ben létrehozott Magyar Diaszpóra Tanács működését átalakítjuk: a helyi diaszpóratanácsok tagszervezetként ide csatlakozhatnak majd be, és ezek a tanácsok kétirányú érdekképviseleti szervként fognak működni a magyar állam és a legközelebbi konzulátus, valamint a helyi magyar közösség és intézmények között.